Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
WI-FI

WI-FI

30.06.2021 r.

 

 

Niedawno pisaliśmy o tym, jak wybrać internet. Wymaga to rozważenia wielu elementów, których znaczenie opisaliśmy. Jednak jeszcze jedną kwestią, jaka pojawia się przy podejmowaniu tej decyzji, jest ta związana z instalowaniem w mieszaniu Wi-Fi.

Warto zorientować się czy dostawca internetu posiada w swojej ofercie promocję związaną z usługą Wi-Fi. Czasem bywa tak, że odpowiedni router może być dostępny w ofercie dodatkowej i wtedy nie musimy samodzielnie kupować urządzenia, a otrzymujemy je wraz z internetem.

Bezprzewodowy dostęp do internetu jest przede wszystkim wygodny. Szczególnie jeśli nie korzystamy w mieszkaniu z jednego komputera stacjonarnego, który zawsze stoi w jednym miejscu i podłączony może być kablem do sieci. W przypadku korzystania z laptopa lub kilku laptopów, bo każdy z domowniku ma swoje urządzenie, a do tego mając w użyciu także tablety czy smartfony, łatwiej jest zapewnić wszystkim korzystanie z internetu dzięki Wi-Fi.

Jednak taka bezprzewodowa sieć internetowa chociaż stanowi niebywałą wygodę, może też wiązać się z pewnymi zagrożeniami. I oczywiście nie oznacza to, że mamy z niej rezygnować. Warto jednak poznać pewne zasady, by takich zagrożeń uniknąć.

Może wydawać się, że najgorszym co się wydarzy przy braku odpowiedniego hasła będzie rozszyfrowanie go przez sąsiada. Wtedy sąsiad będzie korzystał z naszego internetu i co najwyżej spowolni jego prędkość. Denerwujące, ale to nie jest jeszcze najgorsze z zagrożeń.

Do sieci domowej może włamać się także ktoś obcy. Jego celem nie będzie darmowe korzystanie z naszego internetu, ale wykradnięcie haseł lub dokumentów. A to może powodować prawdziwe kłopoty, przy których mniejsza prędkość łącza wydaje się błahostką.

 

Ustaw odpowiednie hasło

Przede wszystkim mają własną sieć domową Wi-Fi nie otwieramy jej dla wszystkich, tylko ustawiamy hasło. Hasło powinno być silne, o odpowiednim stopniu trudności. Długie, złożone z małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Często routery posiadają hasła domyślne, jednak nie spełniają one tych wymogów. Zmienić takie hasło można już w momencie pierwszej konfiguracji lub w każdym dowolnym momencie. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z tym samodzielnie, warto zwrócić się z tym do swojego dostawcy internetu. Szczególnie jeśli router Wi-Fi otrzymaliśmy w pakiecie wraz z internetem, ale nie tylko. Lokalni dostawcy internetu są blisko swoich odbiorców i dbają nie tylko o jakość swoich usług, ale też o bezpieczne z nich korzystanie oraz o kontakt z klientem. Na pewno chętnie pomogą z odpowiednią konfiguracją.

 

Wybierz nazwę

Nie tylko ustawienie hasła zależy od naszego wyboru. Chociaż wydaje się, że nazwa sieci – SSID, które jest również nazwą- loginem do sieci Wi-Fi jest narzucona odgórnie, to wcale tak być nie musi. Nazwę również możemy zmienić. Można i warto. Na ustawiona automatycznie czasem zdradza nie tylko dostawcę sieci, ale też producenta routera. I tutaj jak w poprzednim przypadku – jeśli sami nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, zwróćmy się do pracownika dostawcy internetowego.

W przypadku nazwy dowiedzmy się jak ją ukryć. Wtedy w ogóle nie jest ona widoczna w zestawieniu dostępnych sieci Wi-Fi i trzeba ją dopiero wyszukać po nazwie (którą trzeba najpierw znać), żeby w ogóle się pojawiła. I dopiero wtedy można wpisywać hasło do logowania. Takie piętrowe zabezpieczenia zwiększa bezpieczeństwo.

Jest też kwestia WPS. Wi-fi Protected Setup pozwala na połączenie z siecią bez hasła a jedynie z prostym kodem. Inną formą połączenia przy tej funkcji jest połączenie „z przycisku”, czyli naciskając w chwili logowania odpowiedni przycisk na routerze. Jeśli naprawdę dbamy o bezpieczeństwo naszego połączenia sieciowego – wyłączmy tę funkcję.

Jeśli tylko jest to możliwe i stosowane przez nas urządzenie na to pozwala, można także ograniczyć zasięg Wi-Fi. Wtedy połączyć możemy się z nim tylko z naszego domu czy mieszkania. Ograniczy to zarówno zagrożenie podpinania pod nasz internet przez sąsiada, jak i niebezpieczeństwo połączenia się z nim przez kogoś z ulicy.

Wszystkie te elementy pozwolą nam nie tylko na korzystanie z wygody domowego Wi-Fi, ale na bezpieczne z niego korzystanie.