Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Telewizja po światłowodzie

Telewizja po światłowodzie

14.07.2021 r.

Od pierwszej transmisji telewizyjnej w 1928 roku telewizja ciągle się rozwija. Chociaż początkowo była czarno-biała, to niebawem pojawił się kolor. Jej popularność to lata 50. I od tego momentu ludzie na całym świecie chcą telewizji lepszej, szybszej, ciekawszej. Pojawiają się dodatkowe funkcje podnoszące jakość jej wizji takie jak HDTV oraz czy fonii.

Jednak obecnie, gdy upowszechnił się na świecie internet przesyłany światłowodem, jest to kolejna przestrzeń do eksplorowania przez telewizję. Teraz oprócz telewizji przesyłanej sygnałem tradycyjnym, dostępna jest również telewizja z sygnału światłowodowego.

Światłowód to nie tylko internet

Chociaż światłowód kojarzy się głównie z internetem przesyłanym do biur czy domów, to jest również propozycją dla fanów telewizji. Jako nośnik przekazujący fale elektromagnetyczne, nadaje się do przesyłania sygnału telewizyjnego. Taki rodzaj telewizji zapewnia doskonały odbiór programów nawet wtedy, gdy jest burza czy wichura. Warunki atmosferyczne nie wpływają bowiem na działanie światłowodu. Sygnał w nim pozostaje niezakłócony.

Jest to też gwarancja komfortu oglądania także filmów czy meczów w najwyższej rozdzielczości takiej jak 4K. A to  propozycja zarówno dla kinomanów jak i fanów sportu z najwyższej półki. Zapewnia to wysoka prędkości transmisji oraz duża pojemność transferowa.

Taka telewizja może stanowić rozrywkę dla całej rodziny. Możliwe jest oglądanie dowolnej liczby kanałów i to zawsze Full HD czy właśnie 4K w zależności od tego, jaka dostępna jest oferta nadawcy kanału.

Możliwe jest również nagrywanie ulubionych programów, gdy nie możemy ich obejrzeć, bo nie ma nas w domu. Inne dostępne opcje to wypożyczanie filmów czy seriali oraz wyświetlanie informacji o poszczególnych kanałach czy programach.

Jest to oczywiście rozwiązanie dla tych, którzy posiadają nowoczesny telewizor i chcieliby korzystać z wszelkich funkcji, które posiada. Nie wszystko można wykorzystać przy telewizji tradycyjnej, a światłowodowa daje takie możliwości.

I oczywiście w przypadku telewizji światłowodowej nie potrzebujemy wewnętrznej czy zewnętrznej anteny. To minimalizuje wydatki instalacyjne. A samą telewizję światłowodową możemy także połączyć z internetem. Wtedy wykorzystywany jest jeden wspólny dla urządzeń router.

Co zrobić, by mieć w domu szybką telewizję jaką gwarantuje światłowód?

Nie jest to skomplikowane. Przesyłana jest ona najczęściej poprzez łącze internetowe. Dlatego należy dowiedzieć się, czy w budynku, w którym mieszkamy, jest poprowadzona odpowiednia instalacja i usługa światłowodu. Lokalni dostawcy internetu bardzo często właśnie w ten sposób dostarczają swoje usługi. Przed podpisaniem umowy warto dopytać o to, czy mają odpowiednią instalację w całym budynku i czy świadczą usługę telewizji światłowodowej.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i nie posiadamy odpowiedniej instalacji, to trzeba będzie ją założyć. Nie powinno to potrwać dłużej niż kilka godzin. Pracownicy działu technicznego naszego dostawcy usług światłowodowych poprowadzą odpowiedni przewód. Jest on podłączany do gniazda, do którego następnie terminal światłowodowy. I finalnym urządzeniem, do którego podpina się telewizor, by odbierał telewizję światłowodową, jest router.

Dla każdego, kto posiada w domu internet, cała instalacja nie jest żadną nowością. Korzystanie z niej jest też podobne jak w przypadku podłączania do internetu komputera stacjonarnego. Tylko w tym wypadku podłączany jest telewizor do telewizji światłowodowej.

Natomiast jeśli posiadamy już w domu szybki internet z odpowiedniego złącza, to podpięcie kabli do telewizora jest działaniem jeszcze prostszym i szybszym.

Dla kogo telewizja światłowodowa?

To propozycja dla tych, którym zależy na tym, by oglądane przez nich treści były w wysokiej jakości. Pasjonaci posiadający nowoczesne telewizory powinni zdecydować się na sygnał, który sprosta ich technologicznemu zaawansowaniu. Jeśli bowiem telewizor ma najnowsze rozwiązania z zakresu jakości obrazu, koloru, dźwięku, a dostarczany sygnał telewizyjny od nich znacząco odstaje, to będzie możliwości korzystania z tego, co telewizor oferuje. Chodzi chociażby o rozdzielczość Full HD lub 4K, którą zachwalają producenci kolejnych telewizorów. Odbiorniki ją posiadające i podpięte do telewizji satelitarnej czy naziemnej nie są w stanie zaoferować nam pełni swoich możliwości, bo zwyczajnie taka telewizja na to nie pozwala. Natomiast telewizja światłowodowa pozwoli cieszyć się obrazem właśnie w takiej jakości, jaką gwarantuje telewizor. A ponadto wykorzystać pozostałe jego funkcje.

I nic też nie zakłóci odbioru ulubionych programów. Deszcz, śnieg, wiatr, które często zakłócają sygnał w przypadku innej telewizji – tutaj nie mają znaczenia. Ukształtowanie terenu czy gęstość zabudowań, które mogą zmniejszyć szybkość telewizji naziemnej i satelitarnej, również nie są czynnikami zakłócającymi w przypadku tej światłowodowej.

Dlatego jeśli uwielbiamy czas spędzany przed telewizorem, mamy nowoczesny odbiornik i zależy nam na jak najlepszej jakości telewizji – warto zainteresować się telewizja światłowodową.