Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Lokalny dostawca internetu: dlaczego warto?

Lokalny dostawca internetu: dlaczego warto?

20.05.2021 r.

Przed Tobą wybór dostawcy internetu? Jeśli tak, zapewne zaczynasz się rozglądać i sprawdzać, jakie duże sieci działają w Twojej okolicy. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, koniecznie przyjrzyj się również lokalnym dostawcom usług. Zobacz, dlaczego to może być dla Ciebie korzystne rozwiązanie.

Choć wybór dużego operatora internetu wydaje się bardziej oczywistą decyzją, wbrew pozorom, nie zawsze jest to jedyny dobry wybór. Oto kilka argumentów, które przemawiają za lokalnym dostawcą usług.

  1. Dla lokalnego dostawcy internetu nie jesteś anonimowy

Kiedy podejmujesz współpracę z dużą siecią, de facto stajesz się tylko „numerem abonenckim”. Rzadko kiedy masz kontakt z tą samą osobą z obsługi więcej niż raz i otrzymujesz ustandaryzowaną ofertę. Lokalny dostawca – a więc taki, który ma biuro w Twoim mieście, na nawet na Twoim osiedlu, działa na mniejszą skalę. Dlatego możesz oczekiwać bardziej przyjaznej obsługi i podmiotowego traktowania. Będziesz mieć przez długi czas kontakt z tymi samymi pracownikami, co z czasem zaowocuje bardziej elastycznym podejściem. Będzie Ci łatwiej np. zadzwonić do zaufanego technika i poprosić o szybką poradę lub zgłosić drobną usterkę. To się naprawdę opłaca!

  1. Zapomnisz o długim oczekiwaniu na usunięcie usterki

Wyobraź sobie, że Twój internet przestał działać albo jego prędkość drastycznie spadła. Jeśli jesteś klientem dużej sieci, możesz to zgłosić na infolinii. Trzeba się liczyć z tym, że oczekiwanie na połączenie z operatorem potrwa, a od momentu dokonania zgłoszenia do interwencji techników może upłynąć nawet kilka godzin. To nie kwestia złej woli operatora, a tego, że jego siedziba znajduje się daleko od Twojego domu. Zazwyczaj konieczne jest też dopełnienie wielu procedur. U lokalnego dostawcy jest inaczej. Nierzadko administrator już w trakcie rozmowy z Tobą zweryfikuje status połączenia. Technicy, jeśli będzie taka potrzeba, pojawią się na miejscu nawet w przeciągu kilku-kilkunastu minut. Dlatego możesz liczyć, że jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, zostaną bardzo szybko rozwiązane.

  1. Będziesz mieć realną możliwość dopasowania oferty do oczekiwań

Lokalni operatorzy, podobnie jak duże sieci, mają ustandaryzowane pakiety ofertowe. Jednak jeśli masz specjalne potrzeby – np. potrzebujesz wyższej przepustowości w obszarze uploadu, istnieje szansa, że „dogadasz się” z mniejszą firmą. Nie jest to regułą, ale często się tak zdarza.

  1. Skorzystasz z najlepszych technologii

Chociaż mogłoby się wydawać, że lokalny operator ma mniejsze możliwości techniczne niż duża sieć, w rzeczywistości często bywa inaczej. Są ku temu dwa główne powody. Po pierwsze, lokalny dostawca internetu musi mieć ofertę konkurencyjną wobec dużych firm. Dlatego musi zapewnić swoim klientom stabilne łącze o wysokiej przepustowości – tu nie ma miejsca na słabej jakości przewody czy inne elementy infrastruktury sieciowej. Po drugie, ponieważ działa na mniejszą skalę. Przez co łatwiej jest mu inwestować w najbardziej zaawansowane technologie.

  1. Wesprzesz lokalny biznes

Lokalny patriotyzm to postawa, która jest coraz ważniejsza dla wielu osób. Nie bez powodu – mali operatorzy to firmy, które zatrudniają Twoich sąsiadów oraz odprowadzają podatki w Twojej gminie. Dlatego wybierając ich usługi, wspierasz swoją lokalną społeczność i jej rozwój. To szczególnie ważne w długofalowej perspektywie – zwłaszcza w czasach, gdy duże korporacje rozwijają się coraz bardziej ekspansywnie i pochłaniają nowe nisze rynkowe.

Jak zatem widzisz, z wyboru lokalnego dostawcy internetu może płynąć wiele korzyści. Warto więc przyjrzeć się ofertom mniejszych operatorów i porównać je z tymi dostępnymi w dużych firmach działających w Twojej okolicy. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź również opinie o firmach działających w Twoim mieście oraz porozmawiaj z ich przedstawicielami. Dzięki temu podejmiesz świadomą i przemyślaną decyzję. Taką, która zapewni Ci stabilne łącze w dobrej cenie oraz pełne poczucie bezpieczeństwa. Spróbuj i przekonaj się sam!