Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Jesteś szybki?

Jesteś szybki?

26.04.2021 r.

Prędkość internetu to nie tylko parametr. Współczesne potrzeby i obecność technologii w naszym życiu sprawiają, że prędkość łącza internetowego jest dla nas równie ważna jak prąd w mieszkaniu czy paliwo w baku samochodu. Bez szybkiego transferu trudno wyobrazić sobie codzienne, bezstresowe funkcjonowanie. Czym jest szybki internet? Czy wiemy, jak dobrze wykorzystać jego możliwości?

 

ILE MEGABITÓW WYSTARCZY?

A ile potrzebujesz? Zacznijmy od tego w jaki sposób wykorzystujemy internet. Ile urządzeń w naszych domach obciąża możliwości przesyłowe naszej sieci? Komputer, może dwa? Do tego telewizor Smart, tablet młodszej siostry i telefony komórkowe całej rodziny, które z niewiadomych względów, a może z przyzwyczajenia wciąż podpinamy do domowej sieci WiFi. Czy jesteśmy w stanie policzyć, jak szybki internet potrzebny jest współcześnie do wygodnego użytkowania technologii i multimediów? 

 

BAJTY I BITY

Tak bliskie w nazwie, a tak różne z definicji. BAJT to jednostka miary pamięci, w której wyrażamy pojemność urządzeń magazynujących (dyski, płyty, karty pamięci, itp.). BIT to jednostka logiczna, stanowiąca podstawę kodu binarnego. Pamiętamy wszyscy kod binarny? Ciąg zer i jedynek, z których budujemy absolutnie wszystko w cyfrowym świecie? Każda klatka filmu, każde zdjęcie, każda sekunda utworu muzycznego w pliku .mp3 składa się właśnie z takiego ciągu zer i jedynek, a każde z nich to jeden bit. Idą c dalej tym tropem wystarczy dopowiedzieć, że jeden BAJT to osiem BITÓW.

Mówiąc prościej - jeśli Twoje łącze dysponuję prędkością pobierania danych na poziomie 200 Megabitów na sekundę, to oznacza, że w ciągu jednej sekundy Twój domowy router jest w stanie pobrać z internetu 200 000 bitów danych. To dużo czy mało?

Oglądanie filmu w jakości HD na platformie VOD to ok. 7 000 bitów na sekundę. Przeglądanie Facebooka na telefonie czy pobieranie filmu z internetu będą jeszcze bardziej obciążające. Przeskakiwanie między filmami na YouTube potrafi wykorzystać nawet 100 000 bitów na sekundę. Nie zapominajmy oczywiście o tzw. komunikacji w tle, którą praktycznie cały czas wykonują urządzenia podłączone do sieci. Aktualizacje godziny, oprogramowania, odczytu pogody, statusy i powiadomienia, wiadomości w komunikatorach i na naszej poczcie. Współcześnie nie tylko nasze zegarki, ale również lodówki, wagi, klimatyzatory czy pralki łączą się z internetem. Dostępne u Operatorów prędkości internetu rosną. Nasze domowe potrzeby również, a prędkość pobierania i wysyłania danych stała się dla nas jednym z wyznaczników komfortu. Zarówno w pracy jak i w domu.

 

WCIĄŻ MAŁO I MAŁO

Jak to się dzieje, że ciągle brakuje nam prędkości? Czy to wina operatorów, czy zbyt dużej ilości urządzeń korzystających z sieci? A może problem leży gdzie indziej?

O tym jak przyspieszyć domowy internet opowiemy przy innej okazji. Dzisiaj damy Ci jedną prostą radę: podpinaj urządzenia (komputer, telewizor, konsola do gier) kablem do routera. Korzystanie z WiFi jest wygodne, ale daje Ci tylko ułamek możliwości Twojego domowego łącza. Ok, przyda Ci się jeszcze jedna informacja. Jeśli Twoja karta sieciowa ma już swoje lata, to nie pozwoli Ci wykorzystać więcej niż 100 Megabitów transferu. Może właśnie dlatego wciąż nie możesz cieszyć się szybkim internetem?

 

JAK SZYBKI JESTEŚ?

Podpięcie komputera do sieci za pomocą kabla, to jedna z zasad, którymi należy się kierować podczas sprawdzania prędkości swojego łącza. Druga to wyłączenie wszystkich pozostałych urządzeń potencjalnie obciążających sieć i wyłączenie WiFi na wszystkich telefonach komórkowych domowników. W skrócie, zanim przystąpisz do testowania domowej sieci, upewnij się, że jedynym podpiętym do niej urządzeniem będzie Twój komputer. Na końcu wyłącz na swoim komputerze wszystkie aplikacje działające w tle, jak na przykład komunikatory, steam, pobieranie danych, synchronizacja plików z chmurą, itd. Dla bezpieczeństwa pozostaw włączony jedynie program antywirusowy. Pamiętaj jednak, że jego działanie będzie miało negatywny wpływ na wynik przeprowadzonego testu.

 

KTÓRY SPEED TEST WYBRAĆ?

Wybór jednego z popularnych testów to najczęściej preferowana droga. Jednocześnie rośnie liczba użytkowników sieci, poszukujących niekomercyjnych testów i pełnej wiarygodności pomiarów. LOKALNI operatorzy, stojący za rozwojem niemal połowy sieci światłowodowych w Polsce polecają jedyny certyfikowany przez UKE i niekomercyjny test prędkości internetu – PRO Speed Test.

 

JAK TO DZIAŁA?

Zanim rozpoczniesz test, pamiętaj o wspomnianych przez nas zasadach i przygotowaniach. Następnie skorzystaj z bezpłatnej rejestracji na stronie PRO Speed Test. Gotowy? Zaczynamy!

Certyfikowany PRO Speed Test to gwarancja rzetelnego i dokładnego pomiaru prędkości Twojej domowej sieci. Korzystając z tej czy innej metody pomiaru pamiętaj, że Twoje oprogramowanie antywirusowe i system operacyjny komputera będą ciągle działały w tle i zaniżały wynik testu. Jeśli wskazywana w teście prędkość będzie między 80 a 100 procent tego co obiecał Ci w ofercie operator – możesz spać spokojnie 😊 W innym przypadku, skontaktuj się z biurem obsługi swojego dostawcy i poproś o weryfikację parametrów zamówionej przez Ciebie usługi.

 

LOKALNI stawiają na szybkość! Postaw na lokalne sieci światłowodowe i miej gwarancję szybkiego internetu w swoim domu. TUTAJ znajdziesz swojego lokalnego dostawcę internetu światłowodowego i cyfrowej telewizji HD.