Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Jak wybrać dostawcę internetu? Poradnik praktyczny

Jak wybrać dostawcę internetu? Poradnik praktyczny

09.06.2021 r.

Dom bez internetu? Nie ma mowy! Sieć to dziś ważne źródło rozrywki, a często również narzędzie pracy. Dlatego tak ważne jest wybranie solidnego dostawcy internetu – takiego, który zapewni stabilne łącze i bezproblemową obsługę. Konkurencja na tym rynku jest spora, więc możesz się wahać, jaką ofertę wybrać. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Zakres oferty

Sprawdź, co znajduje się w ofercie operatora, którego usługami jesteś zainteresowany. Być może poza internetem potrzebujesz też kablówki czy telefonu stacjonarnego? Nawet jeśli jesteś fanem serwisów streamingowych, niemal każdy od czasu do czasu, lubi po prostu włączyć sobie zwykły kanał telewizyjny, aby „coś grało w tle”. Dlatego warto rozważyć również tę opcję oraz przyjrzeć się temu, dostęp do jakich programów oferuje dostawca.

Telefon również może być przydatny – zwłaszcza jeśli w domu mieszka senior lub jeśli zdarza Ci się wykonywać połączenia międzynarodowe. Te poprzez stacjonarny telefon od dostawcy internetu mogą być korzystne cenowo – w szczególności w pakiecie z internetem. Poza tym połączenie wszystkich tych usług w ramach współpracy z jednym operatorem jest wygodne – płacisz jedną fakturę zamiast dwóch czy trzech.

Opinie o firmie

Przejrzyj lokalne fora oraz grupy dyskusyjne w poszukiwaniu informacji o jakości usług oferowanych przez dostawców w Twojej okolicy. Możesz też założyć nowy wątek i podpytać sąsiadów o ich wrażenia. Ich opinie mają duże znaczenie, ponieważ jak na dłoni pokażą Ci, jak wygląda realna jakość obsługi przez poszczególne firmy w Twoim regionie. Dopytaj przede wszystkim o dostawców lokalnych – wbrew pozorom, jakość obsługi, którą oferują, może być znacznie lepsza niż u dużych konkurentów.

Wielkość firmy

Wcale nie musisz stawiać na ofertę ogólnopolskiego dostawcy internetu. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać najlepszym rozwiązaniem – w ślad za rozpoznawalnością idzie prestiż i, bardzo często, jakość. Pamiętaj jednak, że takie duże firmy, które obsługują ogromne obszary, mogą nie zapewnić Ci aż tak dobrego standardu obsługi klienta. Powód jest prosty: odległość, jaka Was dzieli, jest zazwyczaj spora, a pracownicy obsługują jednocześnie setki, jeśli nie tysiące klientów.

Dlatego nie możesz tam liczyć na „spersonalizowaną” relację z pracownikiem obsługi (a więc na to, że czasem będzie wystarczył nawet krótki SMS lub wiadomość na Messengerze, by rozwiązać prosty problem). Rzadko kiedy możesz się też spodziewać, że ewentualna awaria zostanie rozwiązania w przeciągu kilku-kilkunastu minut. Za to u lokalnego dostawcy jest to możliwe, ponieważ dyżurujący technicy znajdują się w Twoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Parametry usługi

Zwróć uwagę na przepustowość łącza – i to zarówno, gdy chodzi o prędkość pobieranych, jak i wysyłanych danych. Ta druga właściwość ma OGROMNE znaczenie np. przy realizacji wideokonferencji czy wówczas, gdy grasz online. Porównaj parametry gwarantowane przez operatora z wymogami oprogramowania, z którego korzystasz. Upewnij się również, jaka jest zapewniona w umowie przepustowość łącza i jak zapewnienia mają się do rzeczywistości (tu po raz kolejny pomóc mogą opinie użytkowników).

Warunki umowy

Sprawdź, jakie typy umów oferuje operator. Standardem są najczęściej umowy terminowe, np. 12- lub 24-miesięczne, z opcją rozszerzenia na czas nieokreślony, jednak musisz pamiętać, że może się to wiązać np. z koniecznością uiszczania wyższych opłat. Umowa bezterminowa da Ci jednak możliwość jej rozwiązania w dowolnym momencie.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub myślisz o przeprowadzce w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu, porozmawiaj o możliwości podpisania krótszej umowy. Dowiedz się także o opcjach związanych z przeniesieniem świadczenia usługi do innego lokalu. Może to być przydatne.

Cena usług

Miesięczny koszt użytkowania internetu jest również ważny, choć nie najważniejszy – czasami warto dopłacić kilka-kilkanaście procent więcej, jeśli da to np. gwarancję bardzo stabilnego i nieawaryjnego łącza. Niemniej jednak warto przyjrzeć się bliżej temu, co obejmują poszczególne pakiety i porównać stosunek ceny do zawartości oferty.

Przeanalizuj dokładnie, co oferują Ci dostawcy internetu i podejmij decyzję po dokładnym sprawdzeniu wszystkich propozycji. Dzięki temu dokonasz trafnego i opłacalnego wyboru.