Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Internet dla seniora

Internet dla seniora

08.07.2021 r.

Internet daje mnóstwo korzyści. Pozwala komunikować się z rodziną i znajomymi z całego świata, umożliwia zamawianie dóbr oraz ułatwia korzystanie z usług takich jak m.in. bankowość. Warto jednak pamiętać, że jest to medium dające duże pole do popisu dla przestępców. Aby wszyscy mogli korzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci, ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo seniorów.

Osoby starsze mogą poruszać się w Internecie z ogromną sprawnością. Istnieje jednak szereg zaleceń i pojęć, które powinniśmy im przedstawić, aby w pełni zrozumieli złożoność sieci i możliwe zagrożenia. W ten sposób cyberbezpieczeństwo – bardzo modne obecnie zagadnienie – nie pozostanie dla seniorów tajemnicą.

Bezpieczeństwo w sieci to aspekt niezwykle istotny dla Lokalni.pl. Stosując się do poniższych rad, możemy sprawić, aby korzystanie z Internetu było przyjemnością dla seniorów. W ten sposób pomożemy też walczyć z cyfrowym wykluczeniem.

 

Jak bezpiecznie surfować po sieci?

 

Każde kliknięcie ma znaczenie. Internautów chronią przepisy prawa, mogą też liczyć na specjalne warunki, między innymi kupując towary przez sieć, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Sztuczki internetowych przestępców są przebiegłe, często nawet nie wiemy, że padliśmy ofiarą oszustwa. Wychodzi to dopiero po czasie. Trzeba wykazać się jednak zasadą ograniczonego zaufania. Niespodziewane wygrane i znakomite okazje, które będą nasze, gdy tylko klikniemy udostępniony link, to najczęściej próby wyłudzenia od nas naszych danych i wrażliwych informacji. Wystrzegajmy się ich!

Najważniejszą zasadą jest pilnowanie istotnych dla nas informacji. Numer PESEL, dane karty płatniczej czy nawet zdjęcie dowodu osobistego mogą być później wykorzystane do niecnych celów. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na zatłoczonym targowisku. Jak się zachowamy? Będziemy pilnować swojego portfela. Stosujmy tę zasadę również w Internecie.  

Mając już wiedzę, że musimy chronić nasze informacje osobiste, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie dane, które nabędziemy, gdy wkroczymy do cyfrowego świata. Mowa o naszych hasłach, loginach (cyfrowych identyfikatorach) i wszystkich innych sposobach identyfikacji nas i naszego komputera w sieci. Przestępcy – gdyby weszli w ich posiadanie – na pewno zrobiliby z nich użytek, włamując się na naszą skrzynkę poczty e-mail, na konta na portalach społecznościowych i do sklepów internetowych.

Jak możemy chronić takie informacje? Cóż, najlepszym wyjściem jest zapamiętanie ich. W przypadku zapisania haseł na kartce zawsze istnieje możliwość jej zgubienia. Przestępca miałby wtedy znacznie ułatwioną sprawę.

 

 

Kto pyta, nie błądzi

 

Bezpieczeństwo w Internecie to złożona sprawa. Istnieją zagadnienia, które sprawiają problem nawet doświadczonym użytkownikom. Cyberprzestępcy wymyślają coraz bardziej wymyślne metody ataków (phishing, SMSishing, atak DDoS, maleware, oprogramowanie szpiegujące, keyloggery), a metody obrony muszą za tym nadążać. Stąd rosnąca popularność omawianego już przez Lokalni.pl uwierzytelniania dwuskładnikowego. Idea jest prosta i przypomina otwieranie sejfu: potrzebujemy „klucza” (wirtualny token jednokrotnego użytku) i hasła. Zadziałają tylko w połączeniu.

Użytkownicy Internetu nie są jednak na straconej pozycji. W sieci znajdziemy odpowiedzi na większość pytań dotyczących bezpieczeństwa. Począwszy od artykułów na stronach z newsami, aż po specjalistyczne serwisy (np. Niebezpiecznik.pl), które zajmują się kwestiami bezpiecznego surfowania po internetowych zasobach. Zdobywane wiedzy i polepszanie umiejętności to najlepszy trening początkującego internauty.

Internet to medium, którego zalety mogą wykorzystać wszyscy niezależnie od wieku. Odrobina rozsądku i duża dawka chęci pomogą w nauce bezpiecznego korzystania z zasobów stron internetowych, wirtualnych encyklopedii, sklepów, bibliotek z mediami i serwisów społecznościowych. Zdając sobie sprawę, że musimy zachować czujność znaną nam z codziennego świata, łatwiej będzie zaadaptować się do tego cyfrowego.

Nie bójmy się pytać o radę, jeśli coś wyda nam się podejrzane. Nasi najbliżsi na pewno wszystko wytłumaczą. W tym też tkwi siła lokalnych społeczności: dbają o siebie nawzajem.