Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
Gaming

Gaming

20.08.2021 r.

Gry komputerowe czy internetowe to doskonała rozrywka, a czasem też nauka przez zabawę. Nie są to tylko strzelanki czy wyścigi. Gry mogą odwoływać się do różnych form i elementów życia takich jak uprawa roli czy gotowanie. Mogą to też to być gry strategiczne, wymagające planowania i analizowania wielu zmiennych. Jednak zawsze należy pamiętać, że świat wirtualny powinniśmy oddzielać od realnego i wyraźnie zaznaczać granicę między nimi.

Coraz więcej Polek i Polaków odkrywa przyjemność w grach cyfrowych. Szacuje się, że 16 milionów z nich to aktywni gracze. ¼ z nich to osoby bardzo młode czy nawet nastolatki. Jednak po gry sięgają ludzie w każdym wieku.


Gry to rozrywka i edukacja. Czasem rozwijają pasję czy nawet pozwalają zdobywać praktyczne umiejętności. Są sposobem dla osób nieśmiałych do przełamywania lęku przed kontaktami z innymi. Za pośrednictwem komputera grając w gry zespołowe wzmacniają oni kompetencje społeczne. Każdy jest w stanie pośród bogactwa gier znaleźć takie, które będą dla niego interesujące, bo gdy dzielą się na wiele gatunków. Są gry przygodowe, zręcznościowe, sportowe, symulacyjne, ale również strategiczne, logiczne czy edukacyjne.

Dla zainteresowanych rozgrywkami indywidualnymi czy zespołowymi ważne jest, by zapewnić sobie stabilne łącze internetowe. Nic nie denerwuje tak, jak zrywający się internet w kluczowych momentach gry. Szczególnie w przypadku zespołowych gier online, w których czasem przerwa w dostawie internetu to nie tylko przegrana indywidualnego gracza, ale też porażka całej drużyny.

A chociaż w gry można grać na różnych urządzeniach – także mobilnych, to jednak w przypadku poważniejszych rozgrywek warto zadbać o wygodne miejsce przy komputerze lub laptopie. Czasem taka gra może trwać kilka godzin.

Jednak są przypadki, gdy gry są tak absorbujące, że tracimy kontrole nad naszym życiem. Przestajemy rozpoznawać, co jest ważne a co nie, co jest realne, a co dzieje się jedynie w komputerze. Szczególnie jeśli powodzenie w rozgrywce zależy od tego, żeby regularnie wykonywać jakieś czynności. Znana była swego czasu historia mężczyzny, który nastawiał sobie w nocy budzi, żeby wstać i podlać warzywa w wirtualnym ogrodzie. Żona nie była zadowolona z tych pobudek. Są też internetowe gry drużynowe, w których powodzenie całej drużyny zależy od indywidualnych decyzji członków grupy. Żeby się wykazać, ludzie potrafią brać wolne z pracy, by cały dzień siedzieć przed komputerem i pilnować ataków na swoje wioski czy wyprowadzać ataki własne w czasie, gdy przeciwnicy zapewne są w szkole lub pracy.

To pokazuje wyraźnie, że gdy mają też ciemną stronę i trzeba mieć tego świadomość. Nie dać się uwieźć iluzji wyłącznie rozrywki, bo można stracić panowanie nad resztą życia. I dotyczy to wszystkich niezależnie od wieku. Ale o ile dorośli są sami odpowiedzialni za siebie i swoje życie, o tyle dzieci powinny być w pewien sposób pilnowane przez rodziców, także w obszarze gier komputerowych.

Wspomniane już wielogodzinne rozgrywki to unieruchomienie w jednej pozycji. Chociaż bohater w wirtualnym świecie może sporo się w tym czasie nagimnastykować, to gracz siedzi w pozycji mało naturalnej dla potrzeb fizjonomicznych. MA to szczególne znaczenie w przypadku ludzi bardzo młodych, których organizmy jeszcze się rozwijają i takie wielogodzinne unieruchomienie może powodować poważne zaburzenia rozwoju fizycznego. Ale nie oszukujmy się – także w przypadku osób starszych nie jest to sytuacji bez poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

W przypadku młodszych osób istotne jest także sprawdzanie, czy gry nie zawierają nieodpowiednich treści, które mogą mieć wpływ również na jego psychikę. Wiele mówi się o agresji i przemocy w grach, a także o stereotypach czy ukrytym hazardzie, które w nich się znajdują. Oczywiście nie każda gra jest wyłącznie źródłem zła, dlatego tak ważne jest wiedzieć, w co gra dziecko.

Szczególnie jeśli granie jest ważnym aspektem życia dziecka, jego pasją. Trzeba zainteresować się, dlaczego tak się dzieje, co jest powodem. Może to bicie rekordów, sposób na odstresowanie czy też nieśmiałość w świecie poza komputerem. Taka rozmowa o grze może pogłębić również relacje na linii rodzic – dziecko. A może samemu skusić się i spróbować w grę zagrać, by zrozumieć fascynację nastolatka? Wspólne granie może być doskonałym sposobem spędzania razem czasu.

Tylko zawsze należy pamiętać, że chociaż świat gry może być interesujący i wciągający, nie dajmy się mu pochłonąć. Niezależnie od tego, jak barwne przygody mamy w grze, to poza nią toczy się prawdziwe życie. Tak dzieci, jak i dorosłych. Gry mogą być rozrywką, dodatkiem do codzienności, ale nie mogą jej zastępować.