Co nowego na projekcie?
Fundacja
Blog
DVB-T2

DVB-T2

17.06.2021 r.

Już niebawem nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wszystko przez przygotowania do pełnego wdrożenia sieci 5G. Obecnie naziemna telewizja cyfrowa korzysta z częstotliwości 470-790 MHz. Ale teraz trzeba będzie udostępnić to pasmo operatorom telekomunikacyjnych, którzy będą obsługiwali sieć 5G. A to wymusi zmiany nadawania telewizji naziemnej. I w ten oto sposób przejdziemy z aktualnego standardu DVB-T na standard DVB-T2/HEVC.

Ci, którzy posiadają telewizję kablową nie mają z tym związanych tylu zmartwień, co korzystający z telewizji naziemnej. W przypadku tych pierwszych wszystkie kwestie technologiczne są po stronie operatora kablówki i odbiorca spodziewa się wszystkich dotychczasowych kanałów w takiej formie, jak dotychczas.

Ale są osoby, które muszą na zmianę standardu przygotować się samodzielnie. I chociaż pełne wdrożenie  DVB-T2  ma odbyć się dopiero w drugim kwartale 2022 roku, to warto pomyśleć o tym już dziś.

 

Czy trzeba kupować  nowy telewizor?

Nowy standard  naziemnej telewizji cyfrowej to zmiany techniczne dotyczące transmisji sygnału. Pozwoli to na udostępnianie użytkownikom telewizji naziemnej większej liczby kanałów telewizyjnych i w dodatku w lepszej jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku. Od tego momentu wszystkie one będą bowiem nadawane w jakość HD.

Ta zmiana to także możliwość dla nadawców, by oferowali nowe usługi. Może to być chociażby opcja telewizji hybrydowej HbbTv. Dzięki temu wyświetlane  są dodatkowe informacje o aktorach grających w oglądanym filmie czy składy drużyn piłkarskich w transmitowanych meczach. Pojawi się również opcja zakupu produktów, które prezentowane są na ekranie i to od razu z poziomu telewizora.

Jednak tak daleko idące zmiany dla odbiorców wymagają też pewnych przygotować z ich strony.

W nowym standardzie telewizji stosowane będzie kodowanie obrazu HEVC. Występuje ono także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2. I chociaż nazwy te dla tych, którzy nie zrobili dyplomu z matematyki, mogą wydawać się enigmatyczne, to warto je zapamiętać. Bowiem tylko te telewizory, które obsługują te standardy kodowania, będą odbierały telewizję w nich nadawaną.

Niestety wiele odbiorników telewizyjnych, które obecnie dostępne są w sprzedaży, nie posiada takich możliwości. Niektóre z nich nawet posiadając dekoder DVB-T2  nie odczytują obrazu z planowanego standardu, a jedynie starszy standard kodowania (występują on pod równie enigmatycznymi nazwami takim jak AVC, H.264 lub MPEG-4 część 10). Trzeba liczyć się z tym, ze tego typu telewizory po wprowadzeniu w Polsce nowego standardu nadawania telewizji wraz z nowym kodowaniem – przestaną rozkodowywać sygnał, a co za tym idzie – przestaną pokazywać nadawane treści.

Na szczęście nie musi to oznaczać konieczności kupna nowego telewizora, co nie jest bez znaczenia dla zawartości portfela. Wystarczy dokupić odpowiedni dekoder zewnętrzny. Koszt takiego urządzenia nie powinien przekroczyć 100 zł.

Jednak jeśli niedawno kupiliśmy nowy telewizor lub dopiero zamierzamy go kupić, warto zwrócić uwagę na to, czy obsługuje odpowiedni standard. W tym celu należy w instrukcji obsługi zakupionego telewizora sprawdzić parametry techniczne lub też zapytać obsługi w punkcie sprzedaży. Chodzi o odbieranie sygnału DVB-T2/HEVC. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy przetwarza dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

 

Testy już trwają

Do przejścia w pełni na nowy standard telewizji zostało trochę czasu, ale już teraz odbywają się testy.

Dzięki temu zarówno nadawcy mogą sprawdzić, jak będzie wyglądało nadawanie, ale i odbiorcy mogą dowiedzieć się, czy ich odbiorniki ten standard obsługują czy muszą wyposażyć je w dodatkowe urządzania, zanim wszystkie kanały będą w nim nadawane.

W celu sprawdzenia nowych kanałów należy przeskanować odbiornik i dodać je do listy. Każdy telewizor i dekoder mają funkcję wyszukiwania nowych programów.

Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej można w nowym standardzie znaleźć kanał TVP Dokument, , TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Testowy multipleks TVN-Discovery nadaje w tym standardzie programy TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

Zasięg sygnału testowego Telewizji Polskiej od maja obejmuje już 90 procent całego kraju.

 

Kiedy można spodziewać się całkowitej zmiany? 

Po okresie testowym i po sprawdzeniu, jak wygląda nadawanie telewizji w nowym standardzie oraz jakie dodatkowe funkcje może to ze sobą nieść, odbędzie się już oficjalna zmiana standardu w całym kraju. Nastąpi ona w 2022 roku, ale odbywać się będzie w różnych etapach na poszczególnych obszarach kraju.

Planowane są cztery etapy: od 28 marca 2022 r., od 25 kwietnia 2022 r., od 23 maja 2022 r. i ostatni etap od 27 czerwca 2022r.

Oficjalnie nowy standard nadawania NTC DVB-T2/HEVC będzie obowiązywał w całej Polsce od 1 lipca 2022 roku.